Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

krykiet

Gra w krykieta – co warto o niej wiedzieć?

Krykiet jest grą dość słabo znaną w Polsce. Jest ona jednak bardzo popularna w innych krajach, między innymi w Anglii. Co warto wiedzieć na temat gry w krykieta? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie, między innymi zasady oraz wyposażenie potrzebne do rozpoczęcia rozgrywki.

Co to jest krykiet?

Krykiet to sport drużynowy, w którym rozgrywa się mecze na trawiastym boisku pomiędzy dwoma drużynami. Każda z nich liczy po 11 zawodników.

Rozgrywany jest również krykiet na koniu. W tym przypadku zawodnicy odbijają piłkę do krykieta podczas jazdy konnej.

Gra w krykieta wywodzi się z Anglii, gdzie gra o podobnych zasadach była znana już w XIII wieku. Obecnie nadal jest bardzo znana w tym kraju, ale również grają w nią osoby na różnych kontynentach, na przykład jest on popularny w kraju jak Indie.

Krykiet a krokiet

Krykieta nie należy mylić z krokietem. Krykiet a krokiet to dwa różne rodzaje wyrażeń, z których pierwszy odnosi się do sportu, natomiast drugi do rodzaju dania lub też do innego rodzaju gry.

Krokiet jest grą, która również popularna jest w Anglii, podczas której odbija się kulę za pomocą drewnianego młotka przez bramki.

Boisko do gry w krykieta

Mecze w krykieta rozgrywane są na odpowiednio przygotowanych do tego boiskach. Boisko do krykieta ma kształt lekko owalny i jest trawiaste.

Na środku boiska do gry w krykieta znajduje się pas określany jako pitch. Po obu końcach boiska znajdują się dwie bramki, które mają postać trzech słupków drewnianych wbitych w ziemię.

Kij do krykieta

Gracze w krykieta posługują się kijami drewnianymi. Są one używane do odbijania piłki używanej do gry.

Kije przeznaczona do gry w krykieta są wykonane najczęściej z drewna wierzbowego. Mają one charakterystyczny kształt, ponieważ ich powierzchnia jest płaska. Zwykle długość kija krykietowego nie przekracza 96,5 cm, natomiast jego szerokość wynosi około 10,8 cm. Kij wyposażony jest również w długą rękojeść.

Piłka do krykieta

Aby grać w krykieta, konieczna jest piłka. Stosowana jest specjalna piłka wykonana z korka wykończonego skórą. Piłka ta jest twarda i ma najczęściej obwód około 224-229 mm.

Piłka do krykieta jest używana w celu trafienia do bramki przeciwnika. Bramka broniona jest przez zawodnika z użyciem drewnianego kija.

Krykiet zasady gry

W grze w krykieta bierze udział 11 zawodników w każdej drużynie. Głównym zadaniem jest zdobycie jak największej liczby punktów.

Krykiet uznawany jest bardzo często za grę cechującą się wysokim poziomem etyki wśród zawodników, więc jest on też określany mianem „gry dżentelmenów”. Wobec tego duch sportu ma bardzo duże znaczenie.

Każdy z graczy w krykieta ma określone przeznaczenie. Wśród graczy znajdują się ci odpowiedzialni za rzucanie oraz za odbijanie. Gracz rzucający określany jest jako bowler, natomiast odbijający jako batsman. Jeden z graczy znajduje się również przy bramce.

Mecze w krykieta dzielone są na dwie główne części, które określane są jako innings.

W trakcie meczu jedni z graczy rzucają piłkę, natomiast zadaniem innych jest jej odbijanie za pomocą kija. Następnie piłka musi trafić do bramki przeciwnika. Wykonuje się wtedy tak zwane runy, podczas których odbijający uderza piłkę i przebiega na koniec boiska, natomiast partner, który nie odbija piłki, biegnie w drugim kierunku. Podczas gry eliminuje się również graczy odbijających.

Więcej informacji dotyczących gry w krykieta można znaleźć już teraz online na stronach poświęconych temu sportowi.

Warto wskazać, że krykiet jest również dostępny w Polsce. Gra jest prowadzona w wybranych miastach, gdzie działają drużyny sportowe zajmujące się grą w krykieta. Działa również organizacja jak Polski Związek Krykieta. Wyposażenie do gry w krykieta można kupić w sklepach sportowych.

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.