Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

basen ogrodowy

Jak wybrać najlepszy basen ogrodowy? Rodzaje, plusy i minusy

Basen w ogrodzie to relaks dla całej rodziny. Jak wybrać najlepszy basen ogrodowy? Aby znaleźć ten odpowiedni, warto bliżej zapoznać się z różnymi rodzajami basenów i poznać ich zalety i wady.

Baseny ogrodowe dmuchane

Najprostszym sposobem, by korzystać z basenu ogrodowego, jest kupienie tego o konstrukcji dmuchanej. Dmuchany basen najczęściej rekomendowany jest dla dzieci, ale również mogą korzystać z niego osoby dorosłe, gdy jest on odpowiednio duży.

Obecnie w sprzedaży można znaleźć wiele różnych rodzajów basenów ogrodowych dmuchanych. To nie tylko proste modele w kształcie koła, ale również efektowne baseny z różnymi atrakcjami, na przykład zawierające zjeżdżalnie dla dzieci oraz prysznice wodne.

Zaletą basenów dmuchanych jest ich przystępna cena, natomiast minusy to przede wszystkim niska trwałość oraz konieczność ich dmuchania. Są one jednak bardzo popularne i warto kupić je dla dzieci.

Baseny ogrodowe rozporowe

Drugim popularnym rodzajem basenu rozkładanego jest basen rozporow. Konstrukcja tego typu basenu to dno, do którego przymocowane są sztywne ścianki. Podczas napełniania wodą ścianki prostują się i basen stoi prosto.

Rozporowe baseny można kupić w większych wymiarach niż baseny dmuchane. Nie mają one jednak wbudowanych atrakcji, chociaż można je dokupić. W porównaniu do basenów dmuchanych ich obsługa również jest prosta, ponieważ nie trzeba ich pompować. Również są w mniejszym stopniu narażone na uszkodzenie, ale wymagają rozkładania na gładkiej nawierzchni, by nie uszkodzić dna.

Baseny ogrodowe stelażowe

Stelażowe baseny ogrodowe są obecnie bardzo popularne i kupuje je wiele osób. Składają się one z folii oraz stelaża, na którym jest ona umieszczana. Stelaż stabilizuje całą konstrukcję, dlatego może mieć ona również większe wymiary.

Stelażowe baseny ogrodowe są oferowane w różnych kształtach, na przykład mogą być one okrągłe, ale również prostokątne.

Rozkładanie tego typu basenu jest nieco czasochłonne, ponieważ trzeba złożyć jego stelaż. Warto też pamiętać o tym, by odpowiednio chronić folię basenu przed zniszczeniem, co dotyczy również dna. Aby stworzyć podbudowę, można zastosować styropian pod basen ogrodowy, który dodatkowo będzie pomagał w utrzymaniu odpowiedniej temperatury wody.

Do takich basenów często przeznaczone są też systemy pozwalające na filtrowanie oraz dezynfekowanie wody, dlatego może ona utrzymać swoje właściwe parametry na długi czas, więc nie trzeba szybko jej wymieniać.

Gdy zatem chce się kupić duży basen ogrodowy o rozkładanej konstrukcji, w takim przypadku warto zdecydować się właśnie na taki model.

Baseny ogrodowe wkopane w ziemi

Gdy z basenu ogrodowego planuje się korzystać regularnie, w takim przypadku można zdecydować się na basen montowany na stałe, wykopany w ziemi. Tego typu basen będzie najdroższą z powyższych opcji, ale również jest on najwygodniejszy w użytkowaniu.

Dostępne są również całoroczne baseny ogrodowe, które umieszcza się we wnętrzach budynków albo pod specjalnymi wiatami, gdzie są one chronione przed wpływem czynników zewnętrznych. Stosuje się wtedy także ogrzewanie basenu ogrodowego.

Najczęściej zabudowa basenu ogrodowego odbywa się z użyciem drewnianych tarasów, kamienia albo kostki brukowej.

Basen ogrodowy prostokątny czy w innym kształcie?

Kształt i wielkość basenu ogrodowego warto dobrać indywidualnie, mierząc miejsce, w którym planuje się go ustawić.

Najwięcej przestrzeni do zabawy i relaksu zapewniają baseny prostokątne w porównaniu do tych okrągłych.

Jaki jest najlepszy basen ogrodowy dla dzieci?

Dla najmniejszych dzieci poleca się baseny dmuchane. Potem można zdecydować się na modele rozporowe albo stelażowe. Również dla starszych dzieci doskonałe będą baseny montowane na stałe.