Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

piłka

Mistrzostwa świata w piłce nożnej mężczyzn 2022

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 – FIFA World Cup Qatar 2022 już dawno za nami. Zobacz, kiedy dokładnie się odbyły, jakie kraje w nich uczestniczyły, do jakich grup się zaliczały i kto wygrał turniej!

Kiedy odbyły się mistrzostwa świata w piłce nożnej mężczyzn 2022?

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej mężczyzn 2022 (FIFA World Cup) odbyły się w Katarze w dniach 20 listopada – 18 grudnia 2022 roku.

To pierwszy raz, kiedy Mistrzostwa Świata zostaną rozegrane w Zatoce Perskiej, i pierwszy raz, kiedy zostaną one rozegrane w listopadzie i grudniu, zamiast tradycyjnie w czerwcu i lipcu.

Mistrzostwa odbywały się w kilku miastach i na kilku stadionach, między innymi w miastach jak Doha, Al-Chaur, Lusajl, Ar-Rajjan, Al-Wakra.

Jakie drużyny wzięły udział w mistrzostwach świata w piłce nożnej 2022?

32 drużyny z całego świata wzięły udział w Mistrzostwach Świata w piłce nożnej mężczyzn 2022. Zostały one podzielone na 8 grup po 4 drużyny, które następnie przeszły do fazy pucharowej, gdzie walczyły o tytuł mistrza świata.

Kraje, które zakwalifikowały się na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej mężczyzn 2022, to według grup:

  • Grupa A – Senegal, Holandia, Ekwador, Katar,
  • Grupa B – Anglia, Stany Zjednoczone, Walia, Iran,
  • Grupa C – Argentyna, Polska, Arabia Saudyjska, Meksyk,
  • Grupa D – Francja, Tunezja, Dania, Australia,
  • Grupa E – Japonia, Niemcy, Hiszpania, Kostaryka,
  • Grupa F – Maroko, Chorwacją, Kanada, Belgia,
  • Grupa G – Brazylia, Szwajcaria, Kamerun, Serbia,
  • Grupa H – Ghana, Korea Południowa, Urugwaj, Portugalia.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej mężczyzn 2022 – kto wygrał?

Zwycięzcą FIFA World Cup Qatar 2022 została Argentyna. Na drugim miejscu na podium znalazła się Francja, natomiast na trzecim Chorwacja.

Kontrowersje związane z mistrzostwami świata w piłce nożnej w Katarze

Mistrzostwa Świata FIFA, które odbyły się w Katarze w 2022 roku, od początku wzbudzały liczne kontrowersje. Należą do nich głównie zarzuty przekupstwa i korupcji w procesie przetargowym, obawy dotyczące łamania praw człowieka związanych z budową stadionów i infrastruktury.

Dodatkowo pojawiły się wezwania do przeniesienia turnieju z Kataru ze względu na brak swobód politycznych w tym kraju i traktowanie pracowników.

Zwracano również uwagę na możliwość ekstremalnych upałów podczas turnieju, co mogło być niebezpieczne dla zawodników i kibiców.

FIFA oświadczyła, że ​​ściśle monitoruje sytuację i pracuje nad rozwiązaniem wszelkich problemów, które mogą się pojawić podczas mistrzostw.