Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

okap kuchenny podszafkowy

Okap kuchenny – jaki wybrać?

Okapy kuchenne to podstawowe wyposażenie praktycznie każdej kuchni. Ich najważniejszą funkcją jest pochłanianie zapachów i oparów, które unoszą się podczas przyrządzania posiłków na kuchence. Dzięki temu kuchnia jest pozbawiona wszelkich zapachów, a na dodatek łatwo ją utrzymać w czystości. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu okapu? Jaki okap kuchenny wybrać? Przeczytaj nasz poradnik.

Jakie są rodzaje okapów kuchennych?

Okap jest jednym z tych urządzeń domowych, które często są niedoceniane. Należy jednak pamiętać, że spełnia on dużo ważnych funkcji. Mowa przede wszystkim o  odprowadzaniu dymu i zapachów, które powstają podczas gotowania posiłków. Ponadto pobiera wilgoć z otoczenia i tłuszcz znad kuchenki. Dlatego też niezwykle ważne jest to, aby wybrać odpowiedni model wyciągu. Jaki okap wybrać? Jakie są dostępne rodzaje okapów kuchennych?

Okapy teleskopowe

Okapy teleskopowe wykorzystywane są już od lat 90. ubiegłego wieku. Wyciąg w tym pochłaniaczy montowany jest pod szafką. Dzięki możliwości wysunięcia dodatkowego elementu wentylacyjnego, można zwiększyć maksymalną powierzchnię zasysania powietrza. Okap podszafkowy z wysięgnikiem teleskopowym będzie dobrym rozwiązaniem jako pochłaniacz w kuchni w bloku mieszkalnym. Dzięki temu, że ma niewielkie wymiary, można go zamontować w niewielkim pomieszczeniu i podłączyć do komina lub założyć filtr węglowy.

Okapy wyspowe

Okap wyspowy jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy płyta grzewcza zamontowana jest na wyspie kuchennej. W tym przypadku przewód wentylacyjny jest wypuszczany bezpośrednio z sufitu. Nie ma więc potrzeby jego montowania do ściany. Tego rodzaju urządzenie, ze względu na swoje duże gabaryty, najlepiej sprawdzi się w otwartych pomieszczeniach. Pochłaniacze wyspowe mają wydajność podobną do okapów przyściennych kominowych.

Okapy blatowe

Okap blatowy to urządzenie, które najczęściej stosuje się w nowoczesnych aranżacjach. Dostępny on jest w formie pochłaniacza i wyciągu. Bardzo często tego typu sprzęt jest montowany bardzo blisko płyty grzewczej, ale na rynku można również znaleźć wydajny okap kuchenny, który będzie połączony z płytą indukcyjną, czy też kuchenką. Idealnie nadaje się do połączonej kuchni z salonem oraz zamiast okapu wyspowego.

Okapy podszafkowe

Okap podszafkowy bardzo często wybierany jest do kuchni robionych na wymiar. Bardzo często jest stosowany jako okap do zabudowy, ponieważ można go ukryć w ciągu zabudowy kuchennej. Urządzenie tego typu może być montowane do ściany lub do spodniej części szafki. Z pewnością jego dużą zaletą jest to, że łatwo utrzymać go w czystości. Z reguły okapy podszafkowe mają kompaktowe wymiary i dostępne są w różnych wymiarach, w tym w najpopularniejszym, czyli 60 cm.

Okapy kominowe

Okap kuchenny kominowy jest najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku. Niekiedy jest również określany jako okap przyścienny. W tym przypadku rura odprowadzająca dym i zapachy jest bezpośrednio połączona z kanałem wentylacyjnym. Popularność tych urządzeń wynika przede wszystkim z przystępnej ceny i wysokiej wydajności. Co jednak istotne, jest to model, który ma większe gabaryty, więc okap powinien mieć odpowiednio dużo miejsca, aby efektywnie pracować. Warto także zaznaczyć, że nie jest to odpowiedni pochłaniacz do kuchni w bloku, ponieważ nie można odprowadzać zapachów i dymu do wspólnego ciągu wentylacyjnego.

okap wyspowy

Jak wybrać okap do kuchni?

Wybór okapu do kuchni zależy od wielu różnych czynników. Mowa między innymi o wymiarach pomieszczenia oraz jego charakteru, czy jest otwarty, czy zamknięty. Równie ważne są funkcje, które urządzenie oferuje. Modele dostępne na rynku różnią się także trybami pracy. Niektóre działają jako wyciągi i usuwają zapachy oraz parę wodną na zewnątrz. Z kolei pochłaniacze zatrzymują opary, oczyszczają powietrze i wypuszczają je z powrotem do pomieszczenia.

Wielkość pomieszczenia a wydajność okapu

Wielkość kuchni jest jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na wybór odpowiedniego okapu. Należy więc pamiętać, że im pomieszczenie jest większe, tym wyższą wydajność powinno mieć urządzenie. Wystarczy objętość kuchni pomnożyć przez sześć. Uzyskana wartość będzie odpowiadać optymalnej wydajności okapu. Dobrze obliczone parametry sprawią, że sprzęt będzie pracować wydajnie.

Głośność okapu kuchennego

Jaki wybrać okap kuchenny? Niezwykle ważnym parametrem jest głośność pracy okapu. Dźwięki wydawane przez pracujące urządzenie mogą zakłócić odbiór głosu z telewizora. Przy wyborze cichego okapu, który nie będzie zakłócał codziennych czynności, warto zastanowić się nad modelami z funkcją wyciągu, które zazwyczaj są cichsze niż pochłaniacze. Należy również zwrócić uwagę na specyfikację techniczną danego urządzenia, ponieważ producenci podają poziom hałasu generowanego przez sprzęt. Bezpieczny poziom hałasu to wartość poniżej 60 dB, jednak zazwyczaj odnosi się ona do pracy okapu na najniższym biegu, a wiele modeli ma ich nawet i pięć.

Odpowiednia wentylacja w kuchni

Niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego okapu do kuchni z salonem, w której znajduje się kominek. Sprzęty, które działają na zasadzie wyciągu zasysają zanieczyszczone powietrze i poprzez ciąg kominowy odprowadzają je na zewnątrz budynku. Co jednak istotne, mogą one stwarzać zagrożenie, jeśli wentylacja będzie podłączona do tego samego ciągu co kominek. Otóż może wtedy dochodzić do cofania się dymu z powrotem do kuchni, a to z kolei jest niebezpieczne dla domowników. W takim przypadku lepszym wyborem będą okapy kuchenne pracujące w trybie pochłaniacza. Należy jednak pamiętać o tym, aby regularnie wymieniać filtr w urządzeniu.

Dodatkowe funkcje w okapach kuchennych

Osoby, które lubią dużo gotować, a na dodatek komponować posiłki o intensywnych zapachach, powinny wybrać model okapu, który będzie bardzo wydajny. Urządzenia, które będą miały kilka trybów pracy będą w stanie skuteczniej usuwać aromaty z pomieszczenia wraz z parą wodną i innymi zanieczyszczeniami. Warto także postawić na nowoczesne rozwiązania. Okap może mieć dodatkową funkcję timera, dzięki której ustawia się czas pracy urządzenia oraz czujnik wilgoci, który automatycznie uruchomi sprzęt, jeśli wilgotność powietrza wzrośnie.

okap blatowy